Vilniaus g. 11, LT-60180 Raseiniai
Elektroninis paštas Šis el.pašto adresas yra apsaugotas nuo šiukšlų. Jums reikia įgalinti JavaScript, kad peržiūrėti jį.

Tel. (8 428) 52 167

         1 Jau tapo gražia tradicija, kad Raseinių Viktoro Petkaus pagrindinės mokyklos mokiniai yra kviečiami dalyvauti Muitinės istorijos pamokoje Medininkų memoriale ir Medininkų muitinės poste. Ir šį rudenį, rugsėjo 19 dieną, būrelis 9a klasės mokinių kartu su socialine pedagoge Darute Globiene ir klasės vadove Vilija Paškauskiene jau šeštą kartą išsiruošė į kelionę. Pirmiausia apžiūrėjome 2012 metais atstatytą Medininkų pilį, domėjomės jos istorija bei reikšme Lietuvos valstybei. Po to mokiniai dalyvavo Lietuvos muitinės atkūrimo 27-osioms metinėms skirtoje Muitinės istorijos pamokoje, kurią Lietuvos Muitinės departamentas jau dešimtąjį kartą organizavo Medininkų memoriale.

Šiemet į vietą, kur 1991-aisiais liepos 31-osios paryčiais buvo nužudyti 7 valstybės sieną saugoję pareigūnai, kartu su mūsų mokyklos devintokais taip pat atvyko mokiniai iš Vilniaus, Trakų ir Kaišiadorių mokyklų.               

 

    Pirmiausia mokinius pasveikino Lietuvos Muitinės departamento generalinio direktoriaus pavaduotojas. Jis papasakojo apie Lietuvos muitinės veiklos pradžią, tuo metu dirbusių muitininkų pilietiškumą, drąsą ir pasiaukojimą, apžvelgė dabartinę Lietuvos muitinės veiklą. Mokiniams sunku buvo patikėti ir įsivaizduoti, kad pirmieji Lietuvos muitinės postai buvo paprasčiausi statybininkų vagonėliai, patys muitininkai ir kiti sienos apsaugos pareigūnai buvo neginkluoti, be jokios pagalbinės technikos.

       Toliau istorijos pamoką tęsė vienintelis gyvas likęs Medininkų tragedijos liudininkas Tomas Šernas. Paprastais žodžiais, šiek tiek pajuokaudamas, jis įtaigiai papasakojo apie tai, kaip po Nepriklausomybės atkūrimo iš naujo kūrėsi Lietuvos muitinė. Kaip sakė Tomas Šernas, „mes žaidėme muitinę“. Jis pasakojo, su kokiais iššūkiais susidurdavo pirmieji pareigūnai, apie jų pasirinkimą tarnauti ir saugoti ant kojų besistojančią valstybę, tragiškus įvykius Medininkuose bei apie tai, kaip svarbu stengtis, kad bėgant metams ir dešimtmečiams istorija nebūtų iškraipoma ar juo labiau užmirštama. Visi susidomėję ir susikaupę klausėsi skaudžių tos tragiškos dienos prisiminimų, išgyvenimų. ,,Istorija - tai ne datos ar sausi faktai. Tokios istorijos aš niekada nemokėjau. Bet anksti supratau, kad istorija - tai savęs suvokimo būdas, žmogus negali būti neistoriškas, tik laisvas žmogus gali kurti laisvą valstybę“, - kalbėjo Tomas Šernas. Jis geranoriškai atsakinėjo į visus mokinių klausimus. Mūsų devintokai apsilankė ir tame pačiame autentiškame muitininkų vagonėlyje, kuris dabar yra restauruotas. Jame įrengta ekspozicija, išlikę tų dienų unikalūs eksponatai liudija skaudų Lietuvos valstybingumo kūrimosi epizodą, čia dirbusius ir poste žuvusius valstybės pareigūnus. Iš vagonėlio, kuriame buvo sušaudyti septyni neginkluoti pareigūnai, visi išėjo susimąstę ir tylėdami.

   Vėliau Muitinės istorijos pamoka persikėlė į Medininkų pasienio postą. Mokiniai susipažino su muitininko profesija, galėjo apžiūrėti poste veikiančią rentgeno sistemą, paanalizuoti peršviestų krovininių automobilių nuotraukas, stebėjo kinologų ir tarnybinių šunų pasirodymą, domėjosi, kaip dirba Muitinės mobiliosios grupės. Visi muitinės pareigūnai geranoriškai atsakinėjo į įvairiausius klausimus, rodė viską, kuo domėjosi mokiniai. Renginio pabaigoje visi gyvai dalinosi įspūdžiais, vaišindamiesi karšta arbata ir pyragėliais.

    Esame dėkingi Muitinės departamentui už kvietimą pabūti šio renginio dalyviais. Tai buvo puiki galimybė mokiniams gyvai, ne iš vadovėlių, sužinoti svarbius mūsų valstybės istorijos momentus, išgyventi bendrystę su tautos istorija ir pasijusti savo šalies piliečiu.

                                                                    Vilija Paškauskienė, etikos mokytoja metodininkė

                                 

Paieška

fondu programa

pirmokupriemimasirkt

Informacija apie COVID-19

Rekomendacijos, patarimai, prevencijos priemonių taikymas dėl naujojo koronaviruso (COVID -19).

Sekite naujienas Sveikatos  apsaugos ministerijos svetainėje:

coronaiconKorona stop

Bendros rekomendacijos

Ikimokyklinis ugdymas

Pradinis ugdymas

Pagrindinis ir vidurinis ugdymas

Neformalusis vaikų švietimas

docInformacija Tėveliams

 

Orai Raseiniuose

Raseiniai

°C
Atmosferos slėgis hPa
Vėjo stiprumas: m/s
Vėjo kryptis:

Atostogų garso takelis