Vilniaus g. 11, LT-60180 Raseiniai
Elektroninis paštas Šis el.pašto adresas yra apsaugotas nuo šiukšlų. Jums reikia įgalinti JavaScript, kad peržiūrėti jį.

Tel. (8 428) 52 167

Jau tapo gražia tradicija, kad  Raseinių Viktoro Petkaus pagrindinės mokyklos mokiniai yra kviečiami dalyvauti Muitinės istorijos pamokoje Medininkų memoriale ir Medininkų muitinės poste. Ir šį rudenį, rugsėjo 29 dieną, būrelis vyresniųjų klasių mokinių jau ketvirtą kartą išsiruošė į kelionę. Pirmiausia apžiūrėjome 2012 metais atstatytą Medininkų pilį, domėjomės jos istorija bei reikšme Lietuvos valstybei. Po to mokiniai dalyvavo Muitinės istorijos pamokoje, kurią Lietuvos Muitinės departamentas jau aštuntąjį kartą organizavo Medininkų memoriale. Tai buvo vienas iš renginių, skirtų paminėti 25-ąsias Lietuvos muitinės atkūrimo metines. Šiemet į vietą, kur 1991-aisiais liepos 31-osios paryčiais buvo nužudyti 7 valstybės sieną saugoję pareigūnai, kartu su mūsų mokyklos vyresniųjų klasių mokiniais taip pat atvyko   mokiniai iš Vilniaus Karoliniškių ir Simono Daukanto gimnazijų, Pasieniečių mokyklos kursantai ir jaunieji policijos rėmėjai.

Pirmiausia mokinius pasveikino Lietuvos Muitinės departamento generalinio direktoriaus pavaduotojas Jonas Miškinis. Jis papasakojo apie Lietuvos muitinės veiklos pradžią, tuo metu dirbusių muitininkų pilietiškumą, drąsą ir pasiaukojimą. Mokiniams sunku buvo patikėti ir įsivaizduoti, kad pirmieji Lietuvos muitinės postai buvo paprasčiausi statybininkų vagonėliai, patys muitininkai ir kiti sienos apsaugos pareigūnai buvo neginkluoti, be jokios pagalbinės technikos.

Toliau istorijos pamoką tęsė vienintelis gyvas likęs Medininkų tragedijos liudininkas Tomas Šernas. Paprastais žodžiais, šiek tiek pajuokaudamas, jis įtaigiai papasakojo apie save - kaip, Lietuvai atkūrus Nepriklausomybę, tapo Sąjūdžio savanoriu, kaip 1991 m. sausio 15 d. pasiprašė priimamas į kuriamą Lietuvos muitinę, kaip su tarnybos draugais būdavo nepatenkinti, kad nėra jokių aštrių įvykių, niekas jų posto nepuola. Iki lemtingo 1991 m. liepos 31 d. ryto. Tą ankstyvą rytą Medininkų pasienio poste buvo nužudyti septyni neginkluoti Lietuvos Respublikos pareigūnai. Nuoširdus Tomo Šerno pasakojimas, atviri atsakymai į visus mokinių užduotus klausimus, malonus bendravimas palietė kiekvieno besiklausančiojo širdį. Visi susidomėję ir susikaupę klausėsi skaudžių tos tragiškos dienos prisiminimų, išgyvenimų. ,,Istorija - tai ne datos ar sausi faktai. Tokios istorijos aš niekada nemokėjau. Bet anksti supratau, kad istorija - tai savęs suvokimo būdas, žmogus negali būti neistoriškas, tik laisvas žmogus gali kurti laisvą valstybę“ - kalbėjo Tomas Šernas. Mokiniai apsilankė ir tame pačiame autentiškame muitininkų vagonėlyje, kuris dabar yra restauruotas. Jame įrengta ekspozicija, išlikę tų dienų unikalūs eksponatai liudija skaudų Lietuvos valstybingumo kūrimosi epizodą, čia dirbusius ir poste žuvusius valstybės pareigūnus. Iš vagonėlio, kuriame buvo sušaudyti septyni neginkluoti pareigūnai, visi išėjo susimąstę ir tylėdami.

Vėliau Muitinės istorijos pamoka persikėlė į Medininkų pasienio postą. Mokiniai galėjo apžiūrėti poste veikiančią rentgeno sistemą, paanalizuoti peršviestų krovininių automobilių nuotraukas, stebėjo kinologų ir tarnybinių šunų pasirodymą, domėjosi, kaip dirba Muitinės mobiliosios grupės. Visi muitinės pareigūnai geranoriškai atsakinėjo į įvairiausius klausimus, aprodė viską, kuo domėjosi mokiniai. Renginio pabaigoje visi gyvai dalinosi įspūdžiais, vaišindamiesi karšta arbata ir muitininkų virta kareiviška grikių koše.

Esame dėkingi Muitinės departamentui už kvietimą pabūti šio renginio dalyviais. Tai buvo puiki galimybė mokiniams gyvai, ne iš vadovėlių, sužinoti svarbius mūsų valstybės istorijos momentus, išgyventi  bendrystę su tautos istorija ir pasijusti savo šalies piliečiu.

Etikos mokytoja Vilija Paškauskienė


Paieška

fondu programa

pirmokupriemimasirkt

Informacija apie COVID-19

Rekomendacijos, patarimai, prevencijos priemonių taikymas dėl naujojo koronaviruso (COVID -19).

Sekite naujienas Sveikatos  apsaugos ministerijos svetainėje:

coronaiconKorona stop

Bendros rekomendacijos

Ikimokyklinis ugdymas

Pradinis ugdymas

Pagrindinis ir vidurinis ugdymas

Neformalusis vaikų švietimas

docInformacija Tėveliams

 

Orai Raseiniuose

Raseiniai

°C
Atmosferos slėgis hPa
Vėjo stiprumas: m/s
Vėjo kryptis:

Atostogų garso takelis