Vilniaus g. 11, LT-60180 Raseiniai
Elektroninis paštas Šis el.pašto adresas yra apsaugotas nuo šiukšlų. Jums reikia įgalinti JavaScript, kad peržiūrėti jį.

Tel. (8 428) 52 167

Suvokti savo tautos ir valstybės istoriją, ją gerbti - tai turėtų būti svarbu kiekvienam žmogui. Suprasti, kad istorija - ne tik sausas datų ir faktų rinkinys, gali padėti įvairūs renginiai, susitikimai su dar esančiais įvairių istorinių įvykių liudininkais.

Jau tampa tradicija, kad spalio mėnesį Raseinių Viktoro Petkaus pagrindinės mokyklos dešimtokai dalyvauja Muitinės istorijos pamokoje. Lietuvos Muitinės departamentas jau šeštąjį kartą organizavo Muitinės istorijos pamoką Medininkų memoriale. Tai buvo vienas iš renginių, skirtų paminėti 23-ąsias Lietuvos muitinės atkūrimo metines. Šiemet į vietą, kur 1991-aisiais liepos 31-osios paryčiais buvo nužudyti 7 valstybės sieną saugoję pareigūnai, kartu su mūsų mokyklos 10a ir 10b klasių mokiniais atvyko per 120 vyresniųjų klasių mokinių iš  Vilniaus Žirmūnų, Karoliniškių ir M. Biržiškos gimnazijų.

Pirmiausia mokinius pasveikino Lietuvos Muitinės departamento generalinis direktorius Antanas Šipavičius. Jis papasakojo apie Lietuvos muitinės veiklos pradžią. Mokiniams sunku buvo patikėti ir įsivaizduoti, kad pirmieji Lietuvos muitinės postai buvo paprasčiausi statybininkų vagonėliai, patys muitininkai ir kiti sienos apsaugos pareigūnai buvo neginkluoti, be jokios pagalbinės technikos.

 

Toliau istorijos pamoką tęsė vienintelis gyvas likęs Medininkų tragedijos liudininkas Tomas Šernas. Paprastais žodžiais, šiek tiek pajuokaudamas, jis įtaigiai papasakojo apie save - kaip, Lietuvai atkūrus Nepriklausomybę, tapo Sąjūdžio savanoriu, kaip 1991 m. sausio 15 d. pasiprašė priimamas į kuriamą Lietuvos muitinę, kaip su tarnybos draugais būdavo nepatenkinti, kad nėra jokių aštrių įvykių, niekas jų posto nepuola. Iki lemtingo 1991 m. liepos 31 d. ryto. Tą ankstyvą rytą Medininkų pasienio poste buvo nužudyti septyni neginkluoti Lietuvos Respublikos pareigūnai. Nuoširdus Tomo Šerno pasakojimas, malonus bendravimas palietė kiekvieno besiklausančiojo širdį. Visi susidomėję ir susikaupę klausėsi skaudžių tos tragiškos dienos prisiminimų, išgyvenimų. „Istorija - tai savęs suvokimo būdas, žmogus negali būti neistoriškas“, - kalbėjo Tomas Šernas. Mokiniai apsilankė ir tame pačiame autentiškame muitininkų vagonėlyje, kuris dabar yra restauruotas. Jame įrengta ekspozicija, išlikę tų dienų unikalūs eksponatai liudija skaudų Lietuvos valstybingumo kūrimosi epizodą, čia dirbusius ir poste žuvusius valstybės pareigūnus. Iš vagonėlio, kuriame buvo sušaudyti septyni neginkluoti pareigūnai, visi išėjo susimąstę ir tylėdami. Mūsų mokyklos mokiniai uždegė žvakutes žuvusiųjų atminimo vietoje.

Vėliau Muitinės istorijos pamoka persikėlė į Medininkų pasienio postą. Mokiniai galėjo apžiūrėti poste veikiančią rentgeno sistemą, paanalizuoti peršviestų krovininių automobilių nuotraukas, stebėjo kinologų ir tarnybinių šunų pasirodymą, domėjosi, kaip dirba Muitinės mobiliosios grupės. Visi muitinės pareigūnai geranoriškai atsakinėjo į įvairiausius klausimus, aprodė viską, kuo domėjosi mokiniai. Renginio pabaigoje visi gyvai dalinosi įspūdžiais, vaišindamiesi karšta arbata ir kareiviška koše.

Nors lauke buvo rudeniškai vėsu, tačiau visiems, dalyvavusiems šiame renginyje, buvo šilta ir gera  nuo žmogiškos šilumos, malonaus bendravimo. Tai buvo puiki galimybė mokiniams gyvai, ne iš vadovėlių, sužinoti svarbius mūsų valstybės istorijos momentus, išgyventi  bendrystę su tautos istorija ir pasijusti savo šalies piliečiu.

Vilija Paškauskienė,

Raseinių Viktoro Petkaus pagrindinės mokyklos etikos mokytoja


 

Paieška

fondu programa

pirmokupriemimasirkt

Informacija apie COVID-19

Rekomendacijos, patarimai, prevencijos priemonių taikymas dėl naujojo koronaviruso (COVID -19).

Sekite naujienas Sveikatos  apsaugos ministerijos svetainėje:

coronaiconKorona stop

Bendros rekomendacijos

Ikimokyklinis ugdymas

Pradinis ugdymas

Pagrindinis ir vidurinis ugdymas

Neformalusis vaikų švietimas

docInformacija Tėveliams

 

Orai Raseiniuose

Raseiniai

°C
Atmosferos slėgis hPa
Vėjo stiprumas: m/s
Vėjo kryptis:

Atostogų garso takelis